Briańskie niedźwiedzie nabierają mocy

Jeszcze 15-20 lat temu spotkanie niedźwiedzia w Briańskim Lesie było wielkim wydarzeniem. A teraz oto co się tutaj dzieje. Rezerwat „Briański Las” na festiwalu prezentacji wideo „Diwo Rossii” (ros. Диво России; ‘Cud Rosji’) przeszedł z powyższym filmikiem do półfinału w nominacji „Obiekty przyrodnicze”, wyprzedziwszy liczne kultowe miejsca przyrodnicze Rosji. Wesprzyjcie Rezerwat „Briański Las” i nasze niedźwiedzie, oglądając ten filmik!

Poniżej tłumaczenie tekstu pojawiającego się w filmiku:

Trudno wyobrazić sobie nasze lasy bez niedźwiedzi. Takich prastarych, takich niemalże baśniowych mieszkańców. Bez niedźwiedzi las traci swoją tajemniczość. Jest jak osierocony.

„Gospodarz lasu”.

Kiedy znikają lasy, znikają i niedźwiedzie. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku na Briańszczyźnie ostało się nie więcej niż dziesięć niedźwiedzi. Niedźwiedzie wpisano do Czerwonej Księgi obwodu briańskiego. Briański niedźwiedź naprawdę mógł stać się jedynie bohaterem bajek ludowych.

Rezerwat „Briański Las” zaczął pracować nad odtworzeniem populacji niedźwiedzia brunatnego na Briańszczyźnie. Poczynając od 1996 roku do naszych lasów trafiło 16 osieroconych niedźwiadków z obwodu twerskiego. Wszystkie wspaniale się zaadaptowały i wydały na świat własne potomstwo. Obecnie liczbę niedźwiedzi w rezerwacie i jego okolicach szacuje się na ponad dwadzieścia osobników.

W latach 2014-2015 w rezerwacie realizowano projekt „Wyspa niedźwiedzi”. Wraz z fundacją „Krasiwyje dieti w krasiwom mirie” badaliśmy skład, liczebność oraz cechy szczególne populacji niedźwiedzi rezerwatu. Fotopułapki rozmieszczone na terenie całego rezerwatu dostarczyły nam obszernego materiału i pokazały, jak wygląda prawdziwe życie misiów.

Niedźwiedzice rezerwatu to płodne i opiekuńcze mamusie. Do tej pory obserwowaliśmy naraz dwie niedźwiedzice wychowujące bliźnięta. W ciągu dwóch lat niedźwiedzice nauczą swoje dzieci wszystkiego, co potrzebne, i te zaczną samodzielne życie.

Trafił się nam też podczas obserwacji zupełnie niezwykły niedźwiedź. Gigantyczny blondyn, najstarszy niedźwiedź w rezerwacie. Arsienij, jak go później nazwali miłośnicy dzikiej przyrody, żyje w Briańskim Lesie od co najmniej 17 lat. Odkryliśmy też więzy rodzinne — Blondynka to bez wątpienia córka Arsienija.

Niedźwiedzie w Rezerwacie „Briański Las” czują się jak u siebie w domu. Nikt ich tu nie niepokoi i żyją sobie pełnią niedźwiedziego życia.

Niedźwiedź brunatny dzięki wysiłkowi ludzi, którym nie jest wszystko jedno, stał się mieszkańcem naszych lasów. Kontynuujemy obserwacje niedźwiedzi Rezerwatu „Briański Las” i okolic. Nowe dane przyniosą nowe plony, nowe odkrycia.

Niedźwiedzie wróciły do naszych lasów, żeby żyć. Las zyskał na nowo swojego gospodarza.

Rezerwat „Briański Las”. Ocalimy wspólnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s