Kilka portretów strasznego Casanovy

864771_original

Pogoda na południu Kamczatki teraz taka, że oho. Przez prawie całą noc broniłem chatki i dobytku przed tajfunem. Sztormowy wiatr z wielką siłą wtłaczał strugi deszczu w drewniane ściany domu i w efekcie przemokły one do cna. Musiałem ratować przed zalaniem skrzynki z zapasami jedzenia i torby ze sprzętem, zbierać do miednic i rondelków cieknącą z sufitu wodę, dorzucać kawałki drewna do piecyka.

W przerwach między tymi zajęciami zdążyłem wybrać portrety Casanovy — najznamienitszego obecnie niedźwiedzia Zakaznika Południowokamczackiego. Casanovę poznałem w 2008 roku, już wtedy był niedźwiedziem w pełni sił. Słynie nie tylko ze swoich miłosnych poczynań. Jest też kanibalem, to znaczy żywi się osobnikami własnego gatunku. Kanibalizm nie jest rzadkością wśród niedźwiedzi, ale Casanova robi to publicznie, przed obiektywami aparatów i kamer, jako że mieszka w najbardziej turystycznym miejscu rezerwatu, w okolicach osady strażników Oziornyj. Pod tym linkiem można się zapoznać z jedną z najświeższych relacji z udanego polowania Casanovy na młodego niedźwiedzia, opowiedzianą przez wolontariusza Michaiła Korostielowa (wszystkim uzależnionym od Kamczatki polecam jego blog).

865222_originalTutaj dobrze widać firmowy złowieszczy „uśmieszek” Casanovy.

865339_original
Oczywiście podstawowym pożywieniem Casanovy, tak jak i pozostałych niedźwiedzi rezerwatu, są ryby. Mięso niedźwiedzi jest tylko urozmaiceniem jadłospisu. Zdjęcie z 2009 roku.

865671_original
866000_originalTo zdjęcie zrobiłem przedwczoraj.

867009_original
Najedzony Casanova odpoczywa w swoim zacisznym schronieniu.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s