Wulkan Kambalny

783967_original

Tajfun zaczyna słabnąć, wieje z prędkością ok. 15 m/s, ale śnieg przeszedł w deszcz. Przy takiej sile wiatru w przeciągu paru minut wilgoć przenika na wskroś każde ubranie. Nie da się nic zrobić na zewnątrz, trzeba siedzieć i suszyć się przy piecyku. Tak więc na razie świeżych zdjęć nie będzie. Ale za to mogę teraz bardziej szczegółowo opowiedzieć o tutejszych okolicach. Dziś będzie o Wulkanie Kambalnym, najbardziej na południe wysuniętym wulkanie Kamczatki. Górne zdjęcie zrobiłem dwa dni temu, na kilka godzin przed załamaniem pogody. Przedstawia ono wulkan od strony południowej, od strony mojego domu. Z takiej perspektywy wulkan ma idealnie stożkowaty kształt. Takim właśnie widzą go marynarze przypływający na Kamczatkę z południa, od strony Wysp Kurylskich.

784136_originalKolejne zdjęcie wulkanu od strony południowej, zrobione kilka lat temu z pokładu rejsowego śmigłowca, kursującego nad przylądkiem Łopatka na trasie Siewiero-Kurylsk—Pietropawłowsk Kamczacki. Z lewej strony wulkanu widnieje masyw wulkanu Koszelewskij.

784492_originalA tak wygląda Wulkan Kambalny od strony północnej, od strony Jeziora Kurylskiego.

784859_originalI na koniec Kambalny widziany z zachodu. Widać, że do głównego stożka przylega całe pasmo wulkaniczne. Ostatnia silna erupcja Kambalnego zdarzyła się kilkaset lat temu. Mam nadzieję, że przez najbliższe kilka miesięcy wulkan będzie nadal drzemał…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s