Południowy kraniec Kamczatki

779733_original

Cały dzisiejszy dzień upłynął mi na patrolowaniu terenu. Panowała wspaniała pogoda, tak długo wyczekiwana. O szóstej rano wyjechałem skuterem, o dziewiątej byłem na południowym krańcu przylądka Łopatka, nad brzegiem Pierwszej Cieśniny Kurylskiej — to jakieś 60 km od mojej chatki.

A tak wyglądają Kuryle, są całkiem blisko! Widoczny niski brzeg należy do wyspy Szumszu. Stożkowaty wulkan wyrastający z morza to stratowulkan Ałaid (2340 m), położony na Wyspie Atłasowa.

Dom na pierwszym planie to stacja meteorologiczna. Nieopodal stoi latarnia morska. Dwie osoby pracują w stacji meteorologicznej, trzy — w latarni. Tylu mieszkańców liczy przylądek Łopatka.

780090_originalLatarnia morska. Pod śniegiem kryje się istny rozgardiasz: porzucone sprzęty, na wpół zrujnowane budynki, różnego rodzaju odpady.

779910_originalNa przylądku Łopatka zachowały się działa artyleryjskie z czasów wojny. Lufy kalibru 130 mm skierowane są na wyspę Szumszu, na której do 1945 roku znajdowała się największa na Kurylach japońska baza wojskowa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s