Jezioro Kurylskie zimą

752082_original

Jezioro Kurylskie to wyjątkowe miejsce. Stanowi ono wraz ze swoją zlewnią największe w Eurazji tarlisko nerki. Latem słynie z niebywałej koncentracji niedźwiedzi, przybywających tutaj na połów ryb. Ludzie z całego świata zjeżdżają się nad jezioro, aby podziwiać polujące misie. Natomiast zimą goście są tu rzadkością. Na służbie pozostaje dwóch-trzech strażników Rezerwatu Kronockiego. Czasami, jednak nie każdej zimy, nad jeziorem zjawiają się ornitolodzy, fotografowie i filmowcy. Przyciągają ich tutejsze sezonowe masowe skupiska bielików olbrzymich i orłów przednich. Przedstawiciele tych rzadkich gatunków ptaków w najtrudniejszej porze roku mogą liczyć nad jeziorem na obfity pokarm, jako że tarło nerki odbywa się nawet zimą. Zainteresowanych szczegółami z życia bielików nad zimowym Jeziorem Kurylskim zapraszam tutaj.

752354_originalBieliki olbrzymie nad niezamarzającym ujściem rzeki Etamynk (ros. Этамынк), stanowiącej miejsce tarła łososi.

752408_original
Jezioro Kurylskie zamarza jedynie raz na kilka lat. Przyczyną takiego stanu rzeczy są występujące tu często sztormowe wiatry, niepozwalające na tworzenie się mocnej, zwartej warstwy lodu, a także znajdujące się na dnie jeziora gorące źródła. Udało mi się sfotografować skute lodem jezioro w styczniu 2007 roku — zamarzło wówczas na ponad miesiąc.

752870_original
Poszczególne większe i mniejsze zatoki zamarzają każdej zimy, jednakże pierwszy sztorm niszczy i wywiewa pokrywającą je warstwę lodu. W tle: Wulkan Kambalny (ros. Камбальный) i pasmo górskie o tym samym imieniu.

Kuril Lake and volcano
Wyspa Serce Ałaida (ros. Сердце Алаида).

753223_original
Wulkany Żełtowski (ros. Желтовский) i Iljinski (ros. Ильинский). Słońce wschodzi bezpośrednio nad kraterem wulkanu Iljinskiego.

753415_original
753738_original
W okolicach Jeziora Kurylskiego nie można narzekać na brak śniegu: jest go po dach.

Ech, według planu powinienem być już teraz w tamtejszych stronach, ale na razie nie wszystko idzie po myśli… Do zobaczenia wkrótce, Kamczatko!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s