Kamczackie przeprawy rzeczne

734312_original

Na Kamczatce jest mnóstwo rzek. A mostów — mało. Przez niewielkie rzeki można się przedostać na własnych kołach, natomiast przez duże…
Kamczackie przeprawy rzeczne zawsze są nieprzewidywalne. Starasz się dowiedzieć, w jakich godzinach są czynne, kiedy następują przypływy i odpływy, jakie jest dopuszczalne obciążenie promów. Jednak często zdarza się coś nieoczekiwanego i na przeprawę trzeba czekać długie godziny.

734487_originalRzeka Bolszaja tuż przy ujściu do Morza Ochockiego. Samochody zmierzające do miejsc połowu ryb przeprawiają się na PTS-ce — gąsienicowym transporterze pływającym. Do konstrukcji tego modelu wykorzystano podzespoły czołgu T-64.

734860_originalMoja terenówka przeprawia się na PTS-ce z prawego brzegu na lewy…

735223_original
…a parę tygodni później — z lewego na prawy.

735642_originalA co to takiego? Cywilny transporter opancerzony? Na lądzie, na rozjeżdżonej drodze ciągnącej się przez tundrę wzdłuż Morza Ochockiego, ów pojazd wyprzedził moją terenówkę i bez trudu przepłynął przez ujście rzeki Opała. A ja musiałem czekać na prom, który zaczął kursować dopiero po dwunastu godzinach, kiedy nastąpił pełny przypływ.

735247_originalNa takiej bazie powinno się budować dom na kółkach! Przypomniała mi się anegdota: „Czego to Rosjanie nie wymyślą, byleby tylko nie budować dróg i mostów!”.

736191_originalProm przez Opałę. Kursuje tylko w czasie przypływu. Dwa razy mi się zdarzyło, że czekałem na niego całą noc. Prom jest prywatną własnością, przewóz jednego samochodu kosztował tego lata 7000 rubli w jedną stronę.

737094_original

735801_originalA to całkowicie bezpłatna przeprawa przez rzekę Kamczatkę w jej środkowym biegu, nieopodal miejscowości Atłasowo.

736486_original
Stary most na drodze do transportu drzewa, w okolicach miejscowości Łazo. Obecnie pojazdy pokonują rzekę w bród, obok mostu.

736720_original
A to najbardziej rozpowszechniony sposób przeprawy — w bród. Tutaj przeprawiam się przez rzekę Lewaja Szczapina, nieopodal ujścia rzeki Ipuin.

736942_original
Moja ciężarówka szturmuje rzekę Oziornaja.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s