O zboczach kaldery wulkanu Uzon

714559_original

Słowo kaldera, jak powszechnie wiadomo, znaczy po hiszpańsku i portugalsku ‘kocioł’. Jest to okrągłe zagłębienie powstałe w miejscu zapadnięcia się stożka wulkanicznego. Kaldera — to zawsze niezwykle interesujący temat! Któż nie słyszał o kalderze wulkanu Ngorongoro w Tanzanii albo o kalderze Yellowstone w amerykańskim stanie Wyoming! W Rosji najbardziej znaną jest kaldera wulkanu Uzon. Położona jest w Rezerwacie Kronockim, nieopodal Doliny Gejzerów. Powierzchnia kaldery wynosi około 100 kilometrów kwadratowych. Jej dno znajduje się na wysokości 650-700 metrów nad poziomem morza, a jej zbocza wznoszą się nad dnem na wysokość 600-800 metrów.

Już dawno temu zauważyłem, że wąwozy, pola śniegowe i karłowate zarośla na zboczach kaldery tworzą interesujący rysunek, szczególnie pod szczytem Baranij (ros. Бараний). Wybrałem kilka fotografii z jednym i tym samym fragmentem zbocza (północnym) w tle i różnorodnymi motywami na pierwszym planie.

714888_originalNiedźwiedź, który niedawno opuścił gawrę, przemierza błotniste dno kaldery.

715040_originalNiedźwiedzia miłość.

715368_originalMłody niedźwiedź na legowisku.

715716_originalŁabędzie krzykliwe na jeziorze Centralnoje (ros. Центральное).

715991_originalZając bielak. Zwierzę sfotografowane w czerwcu, zdążyło już zmienić szatę na letnią; śnieg natomiast utrzyma się do początków lipca.

716298_originalCentrum turystyczne Rezerwatu Kronockiego w kalderze. W krótkim sezonie letnim kalderę odwiedza kilka tysięcy turystów. Trafić tu można tylko śmigłowcem jako członek zorganizowanej grupy wycieczkowej.

716720_originalPóźna jesień w kalderze.

O kalderze wulkanu Uzon można opowiadać bez końca. Ale lepiej zajrzeć tutaj. Załoga z AirPano przygotowała fantastyczną wirtualną wycieczkę po kalderze wulkanu Uzon. Jeśli macie szybki internet, koniecznie tam zaglądnijcie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s