Mutnowska Sopka

701065_original

Spędziłem kilka dni w masywie wulkanu Mutnowska Sopka, znajdującym się w Parku Przyrodniczym „Wulkany Kamczatki”. Nocowałem nieopodal tego kanionu. Rzeczka tworząca 80-metrowy wodospad wypływa spod lodowca położonego w kraterze wulkanu.

703047_originalŚnieżnik przed zejściem do krateru.

701205_original701669_original701865_originalMutnowska Sopka to jeden z najbardziej dostępnych wulkanów Kamczatki, dlatego prawie zawsze można tu spotkać turystów. Z Pietropawłowska Kamczackiego do krateru wulkanu jest około 100 km. Najpierw jedzie się drogą asfaltową z osiedla Termalnyj (ros. Термальный), potem — rozjeżdżonymi górskimi żwirowymi serpentynami na przełęcz Wiluczinskij pieriewał (ros. Вилючинский перевал), za którą na wysokości mniej więcej 1000 m zaczyna się płaskowyż wulkaniczny. Ostatni — najtrudniejszy — piętnastokilometrowy odcinek drogi, prowadzący przez pola pokryte śniegiem, zastygłą lawą i kamieniami, dostępny jest jedynie dla samochodów terenowych. A w samym kraterze można się poruszać tylko na piechotę.

702074_originalObóz turystyczny nieopodal krateru. Podstawowym środkiem transportu są tu tzw. wachtowki (specjalne autobusy z napędem na cztery koła służące do przewozu ludzi w trudnych warunkach terenowych), zbudowane na podwoziu ciężarówek Ural albo Kamaz.

702391_originalMój dom na czterech kółkach wdrapał się na płaskowyż wulkaniczny.

702669_originalNa tle wulkanu Opała (ros. Опала).

702805_originalZjazd z wulkanu po topniejącym śniegu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s