Pantera śnieżna, zwana irbisem, żyje w tych górach

596376_original

Sajańsko-Szuszeński Rezerwat Biosfery, Kanion Sajański Jeniseju. Strome kamieniste i leśne zbocza, skrawki stepów górskich. Człowiekowi trudno się tu poruszać. Najdogodniejsza i najbezpieczniejsza droga do tych miejsc: kutrem przez zbiornik — zajęła nam prawie dwa dni. Te niegościnne dla człowieka zbocza są domem dla pantery śnieżnej.

601359_originalStatek rezerwatu „Akwanauta”.

598494_originalTo jedna z zatok zbiornika, powstała w kanionie rzeki Małyje Ury (ros. Малые Уры). Przyjrzyjcie się dobrze: na dole widać trzy jasne punkciki. To dachy terenowej stacji naukowo-badawczej Małyje Ury, w której bazowaliśmy. Na następnym zdjęciu budynki te pokazane są z bliższa.

598609_original596633_original596948_originalSamica koziorożca. Samców nie udało mi się sfotografować, o tej porze roku są wysoko w górach. Zabrakło mi czasu, żeby się tam wybrać.

597084_originalSamica koziorożca z młodym.

597437_originalJak już informowałem w poprzednim poście, w Sajańsko-Szuszeńskim Rezerwacie Biosfery udało mi się podejrzeć pracę dwuosobowej załogi, która zajmuje się badaniem pantery śnieżnej. Poznajcie się. W rękach strażnika rezerwatu Andrieja Gieorgiewicza Sazykina znajduje się czaszka i kręgosłup zabitego i zjedzonego przez wilki sześcioletniego koziorożca. A starszy pracownik naukowy rezerwatu Siergiej Wasiljewicz Istomow (po lewej) wyjaśnia mi, jak rozpoznać, kto zjadł koziorożca. Okazuje się, że wilki objadają czaszkę ofiary całkowicie, natomiast pantera zostawia nos.
Tydzień spędzony z tymi wielkimi znawcami przyrody był dla mnie prawdziwym świętem.
Obfitość zwierząt kopytnych to warunek konieczny przetrwania pantery śnieżnej. Koziorożce są podstawą diety drapieżników żyjących w rezerwacie.

597853_originalSiergiej sprawdza fotopułapkę.

597721_originalSiergiej umieszcza fotopułapkę na ścieżce pantery. Irbis jest niezwykle skrytym i ostrożnym zwierzęciem. Większość pracowników rezerwatu, którzy przepracowali długie lata w tajdze, nigdy nie widziała pantery śnieżnej na żywo. Występowanie irbisów odnotowywano jedynie na podstawie zostawianych przez nich śladów. Jeszcze do niedawna informacje były bardzo skąpe, ale wraz z pojawieniem się nowych urządzeń, przede wszystkim fotopułapek, nastąpił wielki postęp w zgłębianiu tajników życia pantery śnieżnej. W 2008 roku Siergiej umieścił fotopułapkę, którą zrobiono pierwsze na terytorium Rosji zdjęcie irbisa. Minęło pięć lat i teraz uczeni znają każdego z dziesięciu irbisów żyjących w rezerwacie — rozpoznają je po indywidualnym dla każdego osobnika rozmieszczeniu cętek na futrze i innych charakterystycznych cechach.
Poniżej kilka zdjęć irbisów z archiwum rezerwatu, zrobionych przez Siergieja i Andrieja za pomocą fotopułapek.

599082_originalOto sławny Mongoł, dominujący samiec. Na zdjęciu zajęty jest bardzo istotną dla zwierząt czynnością: znaczeniem terytorium. Na szyi ma obrożę satelitarną, dzięki której można go śledzić.

599755_original599946_original598821_original599545_original600309_original600352_original600994_originalNa pokładzie kutra Siergiej i Andriej przegrywają do komputera dane z fotopułapek. Są to dla nich zawsze emocjonujące chwile. Tutaj oglądają zdjęcie samicy, która niedawno wyprowadziła z kryjówki parę kociąt z tegorocznego miotu.

601305_originalTego samego dnia na pokładzie „Akwanauty” Siergiej i Andriej spotkali się z finalistami konkursów o panterze śnieżnej, organizowanymi przez Sajańsko-Szuszeński Rezerwat Biosfery. Opowieści naukowców budziły niekłamane zainteresowanie słuchaczy. Zwycięzcy konkursu otrzymali wspaniałą nagrodę: wycieczkę do rezerwatu i spotkanie z terenowymi badaczami irbisa.

600738_originalW fotopułapkach na irbisy zdarza się niekiedy „przyłów”. Na przykład pod postacią ludzi. Na zdjęciu Siergiej objaśnia mi, jak działa fotopułapka. Czasami w kadrze zostają uwiecznione inne zwierzęta. Ale o nich opowiem innym razem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s