Siwy step ostnicowy

563376_original

Dziś nocowałem w Rezerwacie Żygulowskim, nieopodal tej oto polany położonej na górze Strielnaja (ros. Стрельная). Ściślej mówiąc, jest to mały skrawek kamienistego stepu na szczycie leśnego wzgórza. Rosną tu endemiczne gatunki, które można spotkać jedynie w Górach Żygulowskich (ros. Жигулёвские горы; Жигули). O tych gatunkach opowiem jednak innym razem. Dziś natomiast będzie o roślinach, które — wprost przeciwnie — zajmują ogromne obszary na południu Rosji, tutaj zaś, w Górach Żygulowskich, znajduje się północna granica ich występowania. Ostnice. Trawy przypominające siwe fale.

561007_originalOstnica to najbardziej poetycka roślina rosyjskich stepów. Ściślej rzecz ujmując, jest to cały rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych i liczący wiele gatunków. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest ostnica Jana i ostnica włosowata. To właśnie ostnica nadaje rozległym otwartym przestrzeniom „siwe” oblicze.

561223_originalOstnica na półpustyniach Rezerwatu „Czarne Ziemie”.

561442_original 562806_original563021_originalParę dni temu, przejeżdżając przez staropołtawski region wołgogradzkiego obwodu, zobaczyłem ten oto luterański kościół wznoszący się nad polami ostnicy.

563940_original

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s