W Parku Narodowym „Polesie Orłowskie”

541049_original

Niesamowite uczucie, kiedy wokół ciebie zbiera się gromada żubrów. Powierzono mi nakarmienie ich, ale ostatecznie musiałem się wdrapać na dach ciężarówki: w końcu żubry to nie niedźwiedzie, nigdy nie wiadomo, co im przyjdzie do głowy :)) Podziękowania dla zastępcy dyrektora ds. ochrony Siergieja Iwanowicza Lewicza, autora pierwszego zdjęcia.

Na trzech obszarach chronionych europejskiej części Rosji – w rezerwatach: „Briański Las” (ros. Брянский лес), „Kałużskije zasieki” (ros. Калужские засеки) oraz w Parku Narodowym „Polesie Orłowskie” (ros. Национальный парк „Орловское Полесье”) — odbudowywana jest wolna populacja żubrów. Park Narodowy „Polesie Orłowskie” jako pierwszy rozpoczął prace nad restytucją tego gatunku, zdobywając niełatwe, lecz bezcenne doświadczenie.

Pierwsze żubry przybyły z ośrodków hodowlanych i ogrodów zoologicznych w 1996 roku, obecnie zaś park i jego okolice zamieszkuje ponad dwieście praktycznie dzikich żubrów. Jednak w ciepłych porach roku zwierzęta te trudno spotkać, unikają bowiem ludzi. Pracownicy parku mogą się dowiedzieć o miejscu przebywania żubrów jedynie dzięki sygnałom z kosmosu: niektóre osobniki zostały wyposażone w obroże satelitarne. W czasie surowych zim zwierzęta przychodzą w specjalne miejsca, gdzie są dokarmiane i przy okazji liczone. Z powodu dużej ilości śniegu tej wiosny żubry nadal trzymają się w pobliżu miejsc dokarmiania.

541434_original

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s