Tydzień w Londynie

533894_original

Ubiegły tydzień spędziłem w Londynie, w tym oto budynku. Jest to Muzeum Historii Naturalnej, gdzie już od pół wieku co roku odbywa się najsłynniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs fotografii przyrodniczej Wildlife Photographer of the Year. Wystawa konkursowa zostanie otwarta dopiero w październiku, ja zaś przyjechałem do Londynu jako sędzia półfinału. Bycie sędzią w tym konkursie to zasługa nie tylko samego fotografa, ale także kraju, z którego pochodzi. Na przestrzeni ostatnich kilku lat rosyjscy fotografowie praktycznie co roku zdobywali tutaj zasłużone nagrody.

Ocenianie nadesłanych fotografii to niezwykle wciągające zajęcie, dwunastogodzinny dzień pracy zlatywał w mgnieniu oka. Pięciu sędziów musiało codziennie obejrzeć na wielkim ekranie średnio pięć tysięcy zdjęć. Jeśli co najmniej jeden z sędziów mówi „tak!”, zdjęcie przechodzi do półfinału, a autor otrzymuje „szczęśliwy list” z prośbą o przesłanie pliku wyjściowego do oceny w kolejnym etapie konkursu. Zakwalifikowanie się do półfinału jest już wielkim sukcesem, a przejście do finału konkursu i udział w wystawie to szczyt kariery fotografa dzikiej przyrody.

534089_original

Kolegium sędziowskie od lewej: Luciano Candisani — fotograf dzikiej przyrody z Brazylii; Richard Eccleston — redaktor artystyczny czasopisma BBC Wildlife; Ingo Arndt — fotograf dzikiej przyrody z Niemiec; Igor Szpilenok — wasz pokorny sługa; Jim Brandenburg — fotograf dzikiej przyrody z USA, przewodniczący kolegium sędziowskiego; Koji Nakamura — podwodny fotograf z Japonii.

Z zielonych trawników Londynu przyleciałem właśnie do zaśnieżonego Kijowa, a jutro będę już w zaśnieżonym Briańskim Lesie, z którego tydzień temu musiałem wydostawać się za pomocą traktora — tak, moje uczestnictwo w sędziowaniu stało pod znakiem zapytania z powodu śnieżnego cyklonu, który zasypał drogę prowadzącą do cywilizacji. Podziękowania dla Rezerwatu „Briański Las” za traktor! A poniżej przedstawiam parę wczorajszych obrazków z Londynu — nie ma tam niedźwiedzi i wulkanów, za to jakieś łódko-traktory krążą po samym centrum miasta.

534525_original535279_original535002_original

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s