Odpowiedź na pytanie z poprzedniego postu

Rainbow waterfall

Zdjęcie zamieszczone w poprzednim poście przedstawiało glony i mikroorganizmy termofilne pośród osadów mineralnych Doliny Gejzerów.

Dzięki wulkanicznemu ciepłu w dolinie wykształcił się unikalny ekosystem. Wiosną zbudzone z zimowego snu niedźwiedzie przybywają tutaj, niczym do wielkiej oranżerii, aby paść się na pierwszej na Kamczatce trawie. Ptaki znajdują tu nie tylko obfitość pożywienia pod postacią niezliczonej ilości owadów, ale również niezwykle sprzyjające warunki do rozmnażania się. Na przykład kamczackie pliszki wiją gniazda na tutejszej ciepłej ziemi, mniej czasu w ten sposób tracąc na wysiadywanie jaj — wulkaniczny grunt działa bowiem jak inkubator. Pisklęta ponadto szybciej rosną w takich „podgrzewanych” gniazdach, wcześniej też zaczynają latać, co zwiększa ich szanse na przeżycie.

Gorące źródła są siedliskiem termofilnych (ciepłolubnych) glonów i sinic, które mogą żyć w temperaturze powodującej u człowieka oparzenia. To właśnie dzięki tym organizmom Dolina Gejzerów jest tak zadziwiająco kolorowa, co sprawia, że autorom zdjęć doliny nierzadko zarzuca się nadużywanie w Photoshopie narzędzia Hue/Saturation. Najliczniej występują tutaj sinice, będące jednymi z najstarszych żywych organizmów planety. Wspaniale czują się w tutejszej gorącej zmineralizowanej wodzie, która może zawierać także toksyczne związki arszeniku i rtęci. Kolonie glonów i sinic przybierają różnorodną postać: bądź to gąbkowatych formacji, bądź to długich kosmyków lub cienkich nici wijących się w wodzie, bądź to błony wyścielającej dno zbiorników wodnych.

485496_original486014_original486243_originalOrganizmy termofilne wpływają na kolor gejzerytu. Powyższe słynne gorące źródło Grota Malachitowa (ros. Малахитовый грот) zawdzięcza swoją nazwę nie malachitowi, lecz koloniom sinic żyjących na gejzerycie (zdjęcie z 2006 roku).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s