Co w narodzie, to i w przyrodzie…

397117_original

Kamczatka to najbardziej niedźwiedzie miejsce w Rosji. A najbardziej niedźwiedzim miejscem Kamczatki jest Zakaznik Południowokamczacki. Natomiast ujście rzeki Chakycyn (ros. Хакыцын), znajdujące się w odległości 500 metrów od mojej osady, to najbardziej niedźwiedzie miejsce Zakaznika Południowokamczackiego. Tutaj niedźwiedzie wydeptały i rozkopały każdy milimetr kwadratowy ziemi. Królestwo Niedźwiedzie.

To właśnie ujście rzeki Chakycyn upodobały sobie te dwa ptaki. Dwie gęsi, lecz różnych gatunków. Od dwóch tygodni mieszkają na piaszczystej plaży, skubią trawkę, wspólnie uciekają przed niedźwiedziami. Uważa się, że nie istnieje przyjaźń między dorosłymi niedźwiedziami, ale przykład Miszy i Maszy obala tę tezę. A tu mamy coś zupełnie zaskakującego: przyjaźń, a nawet miłość między przedstawicielami różnych gatunków: gęsią białoczelną i berniklą obrożną. Oba ptaszki traktują się wzajemnie z dużą życzliwością i nie oddalają się od siebie na więcej niż metr, jak gdyby związane były sznureczkiem. Najwyraźniej mamy do czynienia z parą małżeńską. Nawiasem mówiąc: gęś białoczelna jest najliczniejszą gęsią w Rosji, bernikla obrożna zaś — jednym z najrzadszych gatunków, wpisanym do Czerwonej Księgi. Wśród gęsi możliwe są przypadki tworzenia mieszanych par i hybrydyzacji, jak również rodzenia się z takich krzyżówek w pierwszym pokoleniu zdolnego do życia potomstwa.

Takie oto zadziwiające spotkania przytrafiają się w tę nieprzyjazną przedzimową pogodę w najbardziej niedźwiedzim miejscu Rosji…

Wysłałem zdjęcia do biura rezerwatu i w odpowiedzi napisali, że to pierwsza udokumentowana obserwacja tych gatunków nad Jeziorem Kurylskim. Owocny dzień!

397510_original

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s