Misza i Masza

394197_original395573_original

Misza i Masza to para niedźwiedzi-przyjaciół, żyjąca niedaleko osady strażników na przylądku Trawianoj. To całkiem duże zwierzęta w rozkwicie sił. Obserwuję je codziennie. Zazwyczaj dorosłe niedźwiedzie, a zwłaszcza samce, to zwierzęcy indywidualiści i egoiści. Misza natomiast jest wyjątkiem: zawsze przyjacielski w stosunku do swoich sąsiadów, pierwszy prowokuje do zwierzęcych harców. Szczególna przyjaźń wiąże go z Maszą: mnóstwo czasu spędzają razem, bawiąc się lub odpoczywając. Jestem niemal przekonany, że to brat i siostra — moi starzy znajomi.

Latem 2008 roku nieopodal osady na przylądku Trawianoj pojawiła się para niedźwiadków-nastolatków, które niedawno rozstały się z matką. Ponieważ przeganiały je dorosłe niedźwiedzie, nauczyły się żyć w sąsiedztwie człowieka. Niedźwiadki wszędzie chodziły razem, spały wtulone w siebie. Przy czym nocne legowiska urządzały sobie jak najbliżej naszej osady — chroniły się w ten sposób przed samcami kanibalami.

Minęły cztery lata, w ciągu których bywałem na przylądku Trawianoj tylko od czasu do czasu. Masza z pewnością zdążyła odchować miot i teraz ponownie spodziewa się młodych. Misza nauczył się łowić ryby i osiągnął już niebagatelne rozmiary samca (niedźwiedzie rosną do dziesiątego roku życia). A upodobania zwierząt nie zmieniły się. Nadal śpią i bawią się nieopodal naszej osady. Poniżej: Masza i Misza w 2008 roku.

1original2original3original4original5original6original

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s