Pierwsze żubrzątko — więcej szczegółów

001g56pb

O tym, że Fiejsza spodziewa się przychówku, wiedzieliśmy od Jekatieriny Cybizowej, kierowniczki ośrodka hodowli żubrów w Rezerwacie Ockim. Ale nie rozgłaszaliśmy nowiny. W przyrodzie samice żubrów wydają na świat młode wiosną, jednak Fiejsza całe życie spędziła w ośrodkach rezerwatów, gdzie otrzymywała bogate pożywienie przez cały rok, dlatego jej naturalne cykle fizjologiczne mogą być zaburzone.

Narodziny żubrzyka zmieniły zachowanie stada. Wszystkie żubry ochraniają malca, także przed ludźmi. Kiedy poczują niebezpieczeństwo, tworzą wokół żubrzyka czworobok ze swoich potężnych cielsk. Do zagrody niebezpiecznie jest się teraz zbliżać. Obejrzyjcie poniższy filmik z Fiejszą atakującą pracownika rezerwatu, który próbował podnieść leżący na ziemi zardzewiały gwoździk. Nie udało się…

Przyjście na świat malca w przeddzień zimy zmniejszy mobilność stada po jego wypuszczeniu z zagrody. Ale to dobrze: łatwiej będzie utrzymać zwierzęta w centrum rezerwatu, na obszarze dokarmiania — jak najdalej od zagrożenia ze strony kłusowników, dróg samochodowych i kolejowych.

001g62s1 001g7297

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s