Co robi Szkaf Komodycz?

0015q5b70015wxz6

Ociera się o drzewo, aby zostawić na nim swój indywidualny zapach. W ten sposób niedźwiedzie kontaktują się wewnątrz populacji, przekazują informację drugim osobnikom. Zoologowie nazywają to znakowaniem terytorium.

Obiektami znakowania są najczęściej drzewa, ale mogą to być także skały, kamienie, a nawet budynki. Z niewiadomych względów niedźwiedzie upodobały sobie jako miejsce znakowania róg letniego domku gościnnego na moim kordonie. Nawet kiedy w domku są goście, misie przychodzą tu spełniać swoje obowiązki znakowania, przy czym domek drga wtedy bardziej niż podczas trzęsienia ziemi. Czasami zwierzęta zostawiają swoje ślady zapachowe na specjalnych placykach, brzegach dołków, wydrążonych przez nie w grząskim gruncie. Jedne i te same drzewa używane są do znakowania przez wiele osobników. Naukowcy porównują takie drzewa do książki meldunkowej, w której dobrowolnie rejestrują się żyjące na danym terenie niedźwiedzie. Przy czym zwierzęta stale odświeżają swoje wpisy.

Rejestracja odbywa się w następujący sposób. Niedźwiedź podchodzi do drzewa i dokładnie obwąchuje pozostawione na nim ślady zapachowe, stojąc na czterech lub dwóch łapach. Następnie zwierzę odwraca się grzbietem do drzewa i, stojąc lub siedząc na tylnych łapach, zaczyna mocno trzeć potylicą i policzkami (najwidoczniej w tych miejscach znajdują się specjalne gruczoły) o korę drzewa. Niektóre niedźwiedzie zdzierają także zębami korę z pnia i gałęzi. Misie podchodzą do oznakowanych drzew „pompatycznym” krokiem, z siłą wbijając łapy w grunt i zostawiając w nim charakterystyczne dołki. Każdy niedźwiedź, zbliżając się do takiego drzewa, stara się trafić łapami w już istniejące dołki, przez co stają się one coraz głębsze.

Proces znakowania terytorium jest szczególnie intensywny właśnie teraz, na przełomie maja i czerwca, kiedy trwa okres godowy niedźwiedzi, przy czym znakowaniem zajmują się głównie samce. Znakującą samicę widziałem tylko raz w życiu — w Dolinie Gejzerów. Niedźwiedzicą tą była Ciemnołapka, stała mieszkanka wspomnianej doliny.

0015s7s9

A to jest Kasztan z Doliny Gejzerów, znakujący brzozę Ermana…

0015td4r

… i skarłowaciałą olchę.

0015xtwz0015yxka

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s