Dlaczego lisy są rude zimą?

0012st4k

Czytelnicy wielokrotnie pytali: dlaczego lisy są rude w zimie? Jak im się udaje przeżyć, jeśli z daleka je widać na białym śniegu? Rude lisy świetnie sobie radzą na białym śniegu. Co więcej, udało im się z powodzeniem zasiedlić ogromne przestrzenie półpustyń, stepów, lasów liściastych i iglastych, tundr i gór półkuli północnej. Pod względem zasięgu rozprzestrzenienia z lisami może się równać jedynie wilk. Jeśli z kolorem futra lisów byłoby coś nie tak, nie odnosiłyby one takich „sukcesów”.

Lis „zaprojektowany” jest do życia przede wszystkim na otwartych i półotwartych przestrzeniach. Zwartych kompleksów leśnych zwierzę to unika, preferując pola, skraj lasu, polany, łęgi, brzegi jezior i mórz, łąki, doliny. Czyli miejsca porośnięte wysoką trawą, często wyższą niż sam lis. Zimą spod śniegu często sterczą pożółkłe źdźbła traw. Przypomnijcie sobie zimowe pola z kępami burzanu, zalewiska porośnięte trzciną, skupiska wysokich roślin bagiennych. Uschnięta zimowa roślinność ma buro-rudy kolor. To właśnie w tych miejscach występuje najwięcej drobnych gryzoni — podstawowej zdobyczy lisów. Z kolei bliski kuzyn lisów — piesiec — zimą jest biały. A to dlatego, że żyje za kołem podbiegunowym, gdzie zimą nie ma wysokiej suchej trawy, sterczącej spod śniegu.

Na zdjęciu: udany przedstawiciel udanego gatunku, mój stary przyjaciel Złodziej Złodziejewicz. Zdjęcie znakomicie ukazuje maskujące właściwości wdzianka rudego łotra.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s