Chatki Rezerwatu Kronockiego

000xb718

Chatka nad potokiem Głuchoj (ros. Глухой). A ściślej rzecz biorąc: dach chatki wystający spod śniegu.

Dzisiaj pokażę zdjęcia chatek, w których ja i moi koledzy musimy mieszkać, kiedy przemieszczamy się po rezerwacie. Chatki przejściowe, w przeciwieństwie do kordonów (takim mianem w języku rosyjskim określa się miejsca zamieszkiwane na stałe przez strażników i innych pracowników rezerwatów i parków, a także same budynki w tego typu osadach), służą jako czasowe miejsca zamieszkania, najczęściej w ciepłej porze roku. Źródłem ciepła w takich budynkach są piecyki typu koza, ale nie zawsze w górach albo w tundrze można znaleźć drewno do palenia, dlatego czasami przywozi się je ze sobą. Bywa też, że w takich przejściowych chatkach trzeba mieszkać zimą. Wtedy bez ciepłego śpiwora się nie obejdzie. Dopóki pali się w piecyku, w domku jest gorąco — wspaniale jest się zagrzać po przyjściu z mrozu, wysuszyć ubranie i sprzęt. Ale kiedy za oknem jest -30 stopni, w ciągu nocy zamarza woda w postawionym na piecyku czajniku i trudno jest się zmusić do wyjścia ze śpiwora, aby rozpalić przygotowane poprzedniego wieczora drewno. Życie w chatkach nie należy do najłatwiejszych, jednak kiedy mieszka się długo wśród udogodnień cywilizacji, chatki te zaczynają się zjawiać w marzeniach sennych…

000xc0q7

Domki te znajdują się w turystycznej strefie rezerwatu, w połowie drogi między Doliną Gejzerów i kalderą wulkanu Uzon. Zwróćcie uwagę na domek na dalszym planie — to właśnie jego dach wystaje spod śniegu na pierwszym zdjęciu.

000xdbht

Chatka u ujścia rzeki Szumnaja (ros. Шумная). Na dalszym planie widnieje wulkan Kichpinycz (ros. Кихпиныч), za którym znajduje się Dolina Gejzerów.

000xetpz

Chatka nad rzeką Miedwieżka (ros. Медвежка), u stóp Wulkanu Kraszeninnikowa.

000xff7q

A to jest znana czytelnikom chatka znad rzeki Tichaja, gdzie spędziłem całą zimę, mając za sąsiadów Lizę i Lizowina. Oto oni, zadowoleni z mojej letniej wizyty.

My cabin below Zubchatka Mountain Œîß èçáóøêà ⠊ðîíîöêîì çàïîâå

Ta sama chatka sfotografowana od strony Oceanu Spokojnego. W tle wulkan Zubczatka, inaczej Bolszoj Siemiaczik (ros. Зубчатка, Большой Семячик).

000xg5t6

Chatka w górnym biegu rzeki Tichaja (ros. Тихая), uroczysko Orłanij (ros. Орланий). Chatkę zbudował, tak jak i wiele innych, pełen energii Witalij Nikołajenko (ros. Виталий Николаенко). Niedaleko tej chatki został zabity przez niedźwiedzia.

Cabin in Uzon Caldera

Chatka w kalderze wulkanu Uzon (ros. кальдера вулкана Узон).

000xkhcs

Chatka u ujścia rzeki Listwiennicznaja (ros. Лиственничная), nad Jeziorem Kronockim.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s