O niedźwiedzich łapach

000tgth7

Przednie łapy niedźwiedzia, uzbrojone w potężne pazury, to uniwersalne narzędzie, za pomocą którego zwierzę wykopuje gawrę, rozgrzebuje nory świstaków i susłów, przewraca ciężkie głazy, łamie drzewa, łowi ryby. Pazury niedźwiedzi działają jak raki: dzięki nim drapieżniki te z łatwością przemieszczają się po stromych zboczach, na których człowiekowi trudno jest się utrzymać. Ileż to razy z zazdrością patrzyłem na niedźwiedzie idące po spadzistym płacie śniegu, z którego sam się ześlizgiwałem. Dzięki pazurom niedźwiadki włażą na drzewa znacznie szybciej niż elektrycy na słupy. I nie należy zapominać, że niedźwiedź brunatny to największy drapieżnik lądowy zamieszkujący terytorium Rosji, mogący jednym uderzeniem przedniej łapy zabić wroga, konkurenta albo tak dużą zdobycz jak łoś czy renifer.

Pazury niedźwiedzia na przednich łapach mogą mieć ponad 10 cm długości; na tylnych łapach są dwa razy krótsze. Niedźwiedzie to nie koty, pazurów nie umieją chować. Ale posługują się nimi z wirtuozerią. Wiele razy widziałem, jak za ich pomocą niedźwiedzie precyzyjnie, niczym ostrym nożem, rozpruwały brzuchy łososi, żeby dostać się do ikry.

Na podstawie tropów można jedynie w przybliżeniu ocenić wielkość niedźwiedzia. Ślad przedniej łapy pozostawiony przez niedźwiadka z zeszłorocznego miotu ma około 10 cm szerokości, ślad odciśnięty przez dorosłą samicę — 14-18 cm szerokości. U samców szerokość odcisku przedniej łapy może sięgać 25 cm, ale zazwyczaj wynosi 17-20 cm. Osobiście nie widziałem śladu szerszego niż 22 cm. (Tutaj można zobaczyć, jak wyglądają tropy niedźwiedzia).

Na koniec muszę wspomnieć też o czymś przykrym. Otóż w kuchni orientalnej łapy niedźwiedzi uważane są za luksusowy przysmak. Co roku na granicy z Chinami wykrywane są próby przemytu setek takich łap. A ile ich przejeżdża przez granicę — tego nikt nie wie.

000thfy9000tqybt000tkacr000tpr2q

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s