Jesienne barwy kaldery wulkanu Uzon

Fall tundra carpet

Dzisiejszy dzień jest bezwietrzny i mglisty, przypomina dni w środkowoeuropejskiej części Rosji. Jedynie podziemny wstrząs, który poruszył domkiem o wpół do szóstej wieczorem, nie dał zapomnieć, że to Kamczatka.

Na rozgrzanej płycie bulgoczą czajniki, w szopie warkocze generator, za piecem skrobie myszka, migoczą niebieskie diody na terminalu satelitarnym. Za oknem raz po raz słychać głosy łabędzi krzykliwych. Nastąpiły długie wieczory. Można teraz powspominać niedawną złotą jesień, nacieszyć oczy żywymi kolorami…

Najbardziej kolorowa jesień w rezerwacie to jesień w kalderze wulkanu Uzon. To popularne miejsce wśród turystów, przybywających tu, aby podziwiać cuda wulkanicznej działalności: pola termalne z mnóstwem gorących źródeł, wulkanów błotnych, fumaroli. Porastające kalderę rośliny z rodzaju Arctous, należące do rodziny wrzosowatych, zamieniają się jesienią w karminowe kobierce (pokazane na pierwszym zdjęciu w towarzystwie bażyny). Paletę barw kaldery tworzą także inni przedstawiciele flory: trzcinnik i brzoza karłowata przydają intensywnych żółcieni, a krzewy borówki — czerwieni. I powstaje coś takiego:

Panorama of Uzon Caldera in autumnUzon reflections panoramaUpper Shumnaya RiverLeaves in hot springChubby bear

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s