Czy niedźwiedzie parzą sobie łapy w gejzerach?

000c7fag

Co roku Dolina Gejzerów i kaldera wulkanu Uzon, położone w Rezerwacie Kronockim, ściągają ze swoich gości daninę w postaci poparzeń. Przy czym nie przypominam sobie, żeby wśród poparzonych byli cudzoziemcy; jedynie moi dociekliwi i nastawieni sceptycznie do wszelkiego rodzaju restrykcji krajanie gotowi są poświęcić swoje kończyny, aby sprawdzić zasadność zakazów: schodzą z drewnianych kładek, wsadzają paluchy do gorących źródeł, wskakują w lekkim obuwiu na zieloną trawkę, pod którą znajduje się gorące i do tego jeszcze zawierające agresywne związki chemiczne błoto — a takie oparzenia niezwykle trudno się goją.

A co z niedźwiedziami? Nie zaznajamia się ich z regulaminem. I drewniane kładki nie dla nich się buduje. A chodzą przecież na bosaka…

000c8paz

W ciągu milionów lat ewolucji zwierzęta nauczyły się nie tylko żyć na wulkanach, ale także wykorzystywać ich ciepło dla własnych korzyści. Na przykład kamczackie pliszki wiją gniazda na ciepłej ziemi i tym samym mniej czasu tracą na wysiadywanie jaj — wulkaniczny grunt działa jak swoisty inkubator! Pisklęta rosną w takich „ciepłych” gniazdach szybciej i wcześniej zaczynają latać, co zwiększa ich szanse na przeżycie.

Steambath for a bear

Niedźwiedzie też nauczyły się korzystać z wulkanicznego ciepła. Dolina Gejzerów to dla nich gigantyczna oranżeria, ogrzewana przez wulkany. Wiosną, kiedy Kamczatka pokryta jest jeszcze śniegiem, misie udają się do ciepłej oazy, aby pożywiać się świeżą trawą, bujnie wegetującą na podgrzanym gruncie. Bywają dni, że przychodzi tu naraz do trzydziestu osobników. Takie duże zagęszczenie niedźwiedzi w jednym miejscu jest czymś wyjątkowym nawet dla Kamczatki i można je porównać tylko z nagromadzeniem niedźwiedzi w Zakazniku Południowokamczackim, nad Jeziorem Kurylskim, gdzie znajduje się największe w Eurazji tarlisko nerki.

Bear and Avery Geyser

Miś obserwuje erupcję gejzeru Awierij (ros. Аверий).

Bear and "Stained glass window"

Ten osobnik pasie się na Witrażu — miejscu z największym zagęszczeniem gejzerów w dolinie.

Steamy dreams

Doświadczone zwierzęta umieją wykorzystywać wulkaniczne ciepło, aby ogrzać się w czasie zimnej pogody. W kwietniu, maju i nawet w początkach czerwca nie jest tu rzadkością zamieć śnieżna. Niedźwiedzie kładą się podczas takiej pogody na ciepłej ziemi. Tutejsi wiekowi mieszkańcy — Ciemnołapka i Oligarcha — mają swoje leżanki w najcieplejszych miejscach stromych zboczy, na przykład nad Witrażem — tu, w kłębach ciepłej pary, przeczekują niepogodę.

000cdy6z000ce124

Doświadczone osobniki zręcznie przemieszczają się po dolinie. W najbardziej gorących miejscach korzystają z turystycznych kładek. Przez źródła termalne przechodzą po kamieniach wystających z wody.

Testing the water

Zabawnie jest oglądać niedźwiedzich nowicjuszy, zwłaszcza młode osobniki, badających dolinę z miną niedoświadczonych turystów, którzy zostali bez przewodnika. Z początku uciekają w strachu przed tryskającymi gejzerami, parząc sobie łapy w gorących źródłach i wrzącym błocie, ale z czasem uczą się, że najpierw należy ostrożnie sprawdzić grunt lub wodę, zanim nastąpi się całą łapą.

000cgtq3

Roczny niedźwiadek oparzył sobie łapkę w gorącym źródle, w kalderze wulkanu Uzon. Wszystko potoczyło się tak szybko, że nie zdążyłem na czas zareagować z robieniem zdjęcia. Malec zaczął krzyczeć, a jego mama, nie wiedząc jeszcze, co się dokładnie stało, najpierw rzuciła się w moją stronę. Szybko się jednak zorientowała w czym rzecz, wróciła do źródła i poważnie nawrzeszczała na nie… A mnie jeszcze długo po tym zdarzeniu trzęsły się kolana.

Bear soaking in Geyser River

A ten biedak, który oparzył sobie przednią łapę gorącym żrącym błotem, dobrze wiedział, jak się leczyć: przeleżał kilka godzin w rzece Giejziernaja. Świeża woda nie tylko zmniejszyła uczucie palenia, ale także wypłukała z rany szkodliwe związki chemiczne.

Nie są znane wiarygodne przypadki śmierci niedźwiedzi w gorących źródłach Doliny Gejzerów lub kaldery wulkanu Uzon. A ludzi — owszem.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s