Moi kamczaccy sąsiedzi

Kiedy człowiek i niedźwiedź spotkają się w tajdze, najczęściej uciekają w przeciwnych kierunkach, a potem długo dochodzą do siebie. Ja miałem szczęście przez długie miesiące mieszkać i pracować w najbardziej niedźwiedzich miejscach Rosji, a być może i świata — w Dolinie Gejzerów i nad Jeziorem Kurylskim na Kamczatce. Te dwa miejsca znajdują się pod ochroną Rezerwatu Kronockiego, gdzie pracuję jako strażnik przyrody. Gdybyśmy ja i moi koledzy za każdym razem uciekali przed niedźwiedziami, to nie zdążylibyśmy niczego innego zrobić (chociaż czasem trzeba uciekać). Również nie wszystkie niedźwiedzie uciekają przed ludźmi. Parę niedźwiedzich pokoleń wyrosło tu pod ochroną rezerwatu i niektóre zwierzęta nie odczuwają panicznego strachu przed człowiekiem.

Tu, gdzie mieszkam, w tajdze, niedźwiedzie są najbliższymi i najbardziej zauważalnymi sąsiadami, czasami nawet same zaglądają w okna i drzwi. Jeśli mieszka się długo w jednym miejscu, mimowolnie zaczyna się odróżniać zwierzęta, a także nadawać im imiona. Kiedy przyjechałem sześć lat temu do Doliny Gejzerów, żyły tam jeszcze niedźwiedzie, którym imiona nadał przyrodnik Witalij Nikołajenko, autor książki „Niedźwiedź kamczacki” (ros. „Камчатский медведь”). W książce tej opisał historie kilku legendarnych niedźwiedzi: Strzępouchego (ros. Корноухий), Dobryni (ros. Добрыня), Ciemnołapki (ros. Темнолапка). Nie ma już na świecie Witalija Nikołajenki, nie ma też większości opisanych przez niego niedźwiedzi. W Dolinie Gejzerów zastałem Ciemnołapkę i postaram się w niedalekiej przyszłości oddzielnie o niej opowiedzieć.

Wiele niedźwiedzi znad Jeziora Kurylskiego, nie uciekających przed ludźmi i wielokrotnie fotografowanych, także otrzymało własne imiona. Sumita (ros. Сумоист) to wielki samiec, który jesienią robił takie zapasy tłuszczu, że z trudem chodził. Wolał pływać wzdłuż brzegów jeziora. Nurek (ros. Водолаз) — jak sama nazwa wskazuje świetny nurek i pływak — umiał wyciągać śnięte ryby z głębokości kilku metrów. Wieczny Starzec (ros. Вечный Старик) co roku schodzi z gór w skrajnie wyczerpanym stanie, każdego lata przewiduje się jego rychłą śmierć — a on żyje do dziś dnia. Alkoholik (ros. Алкаш; to on jest na pierwszym zdjęciu) — dobroduszny filozof-leniuch, wiecznie wylegujący się na plaży — otrzymał taki nieładny przydomek po tym, jak w 2008 roku zabrał austriackiemu turyście flaszeczkę Schnapsa i całą opróżnił.

Dziś pokażę Wam fotografie niedźwiedzi, które znam. Jest ich wiele, dlatego będę zamieszczać po jednym zdjęciu dla każdej niedźwiedziej indywidualności.

Kronotsky Zapovednik

Legendarna Ciemnołapka z doliny Gejzerów. O niej planuję oddzielnie opowiedzieć.

000876fb

Kuchtyl (ros. Кухтыль; w języku rosyjskim terminem tym określa sie rodzaj kulistej pławy) — to młody ciekawski samiec z Doliny Gejzerów. Miał brzydki dla niedźwiedzia zwyczaj zaglądania w okna i drzwi naszej strażniczej chatki. Dzięki jego złym nawykom po raz pierwszy zwyciężyłem w prestiżowym konkursie Wildlife Photographer of the Year w Londynie — jako autor portretu Kuchtyla zaglądającego w okno. Wiosną tego roku widziałem Kuchtyla w okolicach Doliny Gejzerów: wyrósł i stał się ostrożniejszy.

Big bear munching grass

Oligarcha (ros. Олигарх) to wielki samiec, który nikogo się nie boi. Sprywatyzował połowę najlepszych pastwisk w Dolinie Gejzerów.

Trinity of bears

Prima (łac. pierwsza ;) — to piękność z Doliny Gejzerów i jednocześnie wspaniała mama.

Bear and Kronotsky Volcano

Rybaczka (ros. Рыбачок) poznałem nad rzeką Tichaja w Rezerwacie Kronockim. Świetnie łowi ryby. Dał mi szansę uwiecznienia na fotografii dwóch symboli Kamczatki jednocześnie: niedźwiedzia i wulkanu.

00080rae

Mamuśka (ros. Мамаша) to niedźwiedzica z silnie rozwiniętym instynktem macierzyńskim. Zeszłego lata, mając dwoje własnych półtorarocznych młodych, adoptowała półrocznego osieroconego niedźwiadka — niezwykły dla tego gatunku, po raz pierwszy udokumentowany przypadek.

00081bz9

Kieszka (ros. Кешка; rosyjskie zdrobnienie imienia Innocenty) — to nabierający krzepy młody i urodziwy zawadiaka. Twardy charakter. Zdołał podporządkować sobie wszystkich swoich rówieśników. Warczy na starsze i silniejsze niedźwiedzie. Widać, że szczerzy kły także na człowieka, znajdującego się zbyt blisko jego ulubionego kamienia.

Puszkin. Wesoły i psotliwy młody samiec z puszkinowskimi bokobrodami.

Młodzieniaszek (ros. Вьюноша). Przypomina nieśmiałego studenta pierwszego roku, pilnie zdobywającego nową wiedzę. Unika konfliktów z rówieśnikami, zawsze delikatnie obchodzi nawet młodszych współplemieńców. Lubi długie wycieczki wpław po jeziorze.

000844bw

Killer alias Zabójca (ros. Киллер или Убивец). Wszystkie młode niedźwiedzie odskakiwały jak najdalej od tego prawie czarnego, średniej wielkości samca. Samice na jego widok zawsze zabierały swoich malców. Jak widać, nie dobrymi czynami zasłużył sobie na taką reputację. Ludzi się obawiał, nigdy nie wychodził na otwarty teren, ale niejednokrotnie widziałem, że chodził po świeżych śladach człowieka. Niezbyt miło było w jego towarzystwie.

00086c0y

Misza i Masza — to para młodych przyjaciół, najprawdopodobniej brat i siostra. Misza (po prawej) jest indyferentnym leniem, przez cztery lata swojego życia nie nauczył się porządnie łowić ryb, woli zabierać je Maszy — znakomitej poławiaczce.

00088fbk

Wieczny Starzec (ros. Вечный старик). Co roku przed tarłem nerki ten największy nad jeziorem Kurylskim stary niedźwiedź, o futrze koloru słomy, schodzi z gór w bardzo kiepskim stanie: skrajnie wyczerpany, cały w starych i nowych szramach. Wróżyliśmy mu nawet datę śmierci. Ale on schodzi nie po to, żeby umierać, lecz żeby nabrać sił. Do jesieni się najada, pod względem rozmiarów cielska zaczyna przypominać żubra, po czym znowu udaje się w góry na zimowe legowisko.

00089q05

Klaun (ros. Клоун) to wielki miłośnik chodzenia na tylnych łapach. Zazwyczaj niedźwiedzie stają na tylnych łapach jedynie na parę sekund, po to aby się rozejrzeć. Ten zaś to po prostu wirtuoz wyprostowanej postawy.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s