Cztery sezony w chatce nad gejzerami

0002653y

Z tą chatką z Doliny Gejzerów wiąże się u mnie mnóstwo wspomnień. Mieszkałem tu w różnych porach roku przez kilka miesięcy, być może najciekawszych w całym moim życiu…

000273zg00028z1e00029bqb

Chatka stoi na skraju kanionu rzeki Giejziernaja (ros. Гейзерная). Bezpośrednio pod domkiem, na dnie doliny, tryskały gejzery Małyj (ros. Малый, czyli ‘mały’) i Bolszoj (ros. Большой, czyli ‘duży’). Czasami budziły mnie ze snu: w czasie erupcji gejzerów chatka zaczynała leciutko wibrować i podczas jasnych księżycowych nocy można było dostrzec, jak z kanionu  wypełza bezgłośnie ogromna chmura pary wodnej…

Chatka ogrzewana jest piecykiem żeliwnym, w którym trzeba palić praktycznie przez cały rok. Drewno przywozi się helikopterem z Pietropawłowska Kamczackiego. Umeblowanie chatki jest całkowicie spartańskie: stół, dwie długie ławy i trzy prycze — wszystko zbite z desek.

Po zejściu ogromnej lawiny błotnej 3 lipca 2007 roku gejzery Małyj i Bolszoj zostały zatopione przez powstałe jezioro zaporowe, chatka zaś znalazła się na jego brzegu. W swoim czasie opowiem jeszcze o tym wydarzeniu.

Rok temu chatka została gruntownie wyremontowana, przybrała nowocześniejsze oblicze. Tym bardziej są mi drogie te fotografie z 2005-2006 roku.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s